En İyi Bilinen 10 Köpek Cinsinin İsimlerinin Kökeni

Do you ever wonder how dog breeds get their names? Some are so unique it’s hard to imagine how they even came about, while others are pretty self-explanatory. Here we’ve taken the 10 most popular dog breeds in the United States and we explain how they got their names.

Köpek cinslerinin isimlerinin nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi? Bazıları nereden geldiğini tahmin edemeyeceğimiz kadar farklıyken bazılarını tahmin etmek gayet kolaydır. Bu listede, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en popüler 10 köpeği isimlerinin nerden geldiğini ele aldık.

#1 – Labrador Retriever

Labrador Retriever ilk olarak çoğunlukla su kuşlarını avlayıp sahiplerine getirsinler diye bir av köpeği olarak yetiştirilmiştir. Her ne kadar bu cins Kanada’dan gelse de asıl kökenleri Newfoundland’dendir. İşin daha da ilginciyse Newfoundland köpeğinin Labrador’dan gelmesidir. Böyle bir adlandırmanın sebebiyse, Labrador Retriever’ın çoğunlukla Labrador Denizi’nde avlanan kuşları geri getirmesi için kullanıldığındandır.

Nice Labrador retriever in the meadow

#2 – Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği’nin gayet basit bir adı olup geçmişini gayet iyi yansıtır. Bu cins, koyun ve diğer türlü çiftlik hayvanını gütmek ve bunları diğer hayvanlardan ve yabancılardan korumak için kullanılmış bir Alman köpeğidir. Günümüzde ise artık pek azı hayvan gütmek için kullanılırken, pek çok işi yapabilecek çok yönlü bir cins haline gelmiştir.

#3 – Golden Retriever

Su kuşlarını geri getirmek için yetiştirilen başka bir av köpeği cinsi olan Golden Retriever, İskoçya’dan gelmektedir. Her ne kadar adı ile ilgili fazla tarihi bilgi bulunmasa da bu adın en basitiyle günümüzde sık sık karşımıza çıkan bu köpeği, yani altın renkli bir av köpeğini, betimlemek için kullanıldığı düşünülmektedir.

#4 – Beagle

Beagle, tavşan ve geyik gibi hayvanların izini sürmek için kullanılan küçük bir koku köpeğidir. İngiltere’den gelen bu köpeğin adının nereden geldiği tam olarak bilinmese de bu konu hakkında birkaç mantıklı fikir bulunmaktadır. Bazıları adının Fransızca sırasıyla “ağzı açık” ve “böğürmek” anlamına gelen “begueule” ya da “beugler” kelimelerinden geldiğini düşünür. Başka bir olasılık da, Eski İngilizce, Galce ve Fransızca dillerinden gelen ve “küçük” anlamına gelen “beag” kelimesinden geldiğidir.

Beagle on green grass

#5 – İngiliz Buldogu

Buldog cinsine konulan isim, zamanında uzun süreden beridir yasaklanmış ve bağlı bir boğaya köpeklerin saldırtıldığı bir kan sporu olan boğayla köpek güreştirme için kullanıldığından ötürü yerindedir. Birçok buldog çeşidi olduğu için İngiliz Buldogu adını İngiliz geçmişinden alır.

#6 – Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier, Yorkshire, İngiltere’den gelir ve adı da tamı tamına bunu yansıtır. Her ne kadar günümüzde kucaklarda ve çantalarda görülseler de ilk olarak fareleri avlayıp öldürmeleri için yetiştirilmiştirler.

Yorkshire terrier outdoors

#7 – Boxer

Boxer, bir Alman köpeği olup birçok kişi bu cinsin adının oyun oynarken arka ayakları üzerinde ve iki ön ayağıyla “boks” yaparmışçasına durmasından geldiğini düşünür. Tarihçiler ve köpek yetiştiriciliği sevdalıları ise “Boxer” adının, bu cinsi betimlemek için kullanılan bir Almanca kelimenin yanlış anlaşılmış bir versiyonu olduğuna dair birtakım makale bulmuşlardır.

boxer

#8 – Poodle

Her ne kadar ilk olarak Almanya’da av köpekleri olarak kullanılmışlarsa da Fransa’da 3 poodle türü, resmen standartlaştırılmıştır. Adı ise Almanca “gölet köpeği” anlamında gelen “Pudelhund” kelimesinden gelir. Bu da onların aslen sudan avı alıp getirmeleri için yetiştirilmiş olmasından ileri gelmektedir.

#9 – Rottweiler

Bu Alman cinsi adını kökeninden ve amacından alır. Bunlara ilk olarak “Rottweiler Metgerhund” yani “Rottweil kasap köpeği” denmekteydi. Bu da onların Rottweil kasabasında çiftlik hayvanlarını korumaları ve kesilmiş etlerle dolu arabaları marketlere sürmeleri için yetiştirilmiş olmasındandır.

rottweiler in the sea

#10 – Dachshund

Dachshund, Almanca adını hala taşımaya devam eden bir Alman köpeğidir ve anlamı da “porsuk köpeği”dir. Bu da bu cinsin ilk olarak porsuk ve bunun gibi toprak altında yaşayan hayvanları avlaması için yetiştirildiğindendir. Avlarını koklaması, takip etmesi ve deliklerinden kolayca çıkarması için kısa bacaklıdırlar ve Amerika Birleşik Devletleri’nde uzun zamandan beri çayır köpeği avlamak için kullanılmışlardır.